Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2009 » Wystawy czasowe » Chińska armia terakotowa cesarza Qin

 

Wystawa czynna od 1 stycznia do 23 marca 2009 r.

poniedziałek – piątek: 9.00 – 20.00 (od 16 III do 20 III czynne 9.00 - 18.00;
23 marca od godz. 8.00 do godz. 14.00;
21,22 III sobota – niedziela: 12.00 – 18.00)
 
Patronat honorowy: Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Polsko-Chińska Izba Gospodarcza
Prezydent Miasta Chełm      Wystawa „Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin”, otwarta w Muzeum Chełmskim w Chełmie 1 stycznia 2009 r., której współorganizatorem jest Polsko – Chińska Izba Gospodarcza, objechała już wiele miast w Polsce. Wszędzie biła rekordy popularności. Prezentuje repliki znalezisk archeologicznych unikalnego, monumentalnego grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di.

        Zobaczyć można 47 chińskich wojowników, dwa naturalnej wielkości konie, jeden rydwan, cztery konie z brązu w skali 1:2 , białą broń – miecze, dzidy (14), dwa świeczniki w kształcie żurawi oraz drobne przedmioty: książki, bogato zdobione pojemniki i naczynia, monety, kłódki i klucze oraz fragmenty broni. Figury wykonane z terakoty ważą 150-200 kg. Wystawie towarzyszy film prezentowany zwiedzającym, a całość dopełnia cykl fotografii utrwalających obrazy tradycyjnych Chin i ich współczesnego rozwoju, autorstwa Bartłomieja Magierowskiego.

 
        Wojownicy z terakoty zostali przypadkowo odkopani przez chińskich chłopów w 1974 r., w pobliżu miasta Xian, pierwszej stolicy cesarstwa Chin. Należeli oni do potężnej terakotowej armii mauzoleum cesarza Qin Shi Huang Di (259-210 p.n.e.) , która miała strzec jego duszy i zapewnić władzę na tamtym świecie. Od tego czasu podejmowane są próby wyjaśnienia tajemnicy grobowca i trwają badania archeologiczne.
      Pierwszy cesarz chiński, książę Czeng z dynastii Qin, który nazwał się „Pierwszym Dostojnym, Boskim z Qin”, zjednoczył sześć walczących ze sobą królestw, w wieku 13 lat koronował się na cesarza (w 246 roku p.n.e.) i wprowadził – funkcjonujące do dziś - pojęcie imperium. W historii przedstawia się go jako radykalnego reformatora, organizatora ogromnych przedsięwzięć budowlanych i tyrana. „Zlikwidował arystokrację, zastąpił ją biurokracją, ujednolicił miary, wagi, pieniądze, pismo i rozstaw kół na osiach wozów. Mury podbitych królestw połączył w Wielki Mur. Kolorem jego państwa stał się czarny, świętą liczbą – szóstka” – pisze o pierwszym cesarzu Chin starożytny kronikarz Si Ma Qian. Chinami miał rządzić strach.
      Tak cesarzowi podpowiadali legiści, zwolennicy jednej z chińskich szkół filozoficznych, radząc odrzucić dobroć i łaskawość. Jego dynastia, która miała rządzić dziesięć tysięcy lat, upadła w cztery lata po śmierci cesarza Qin.Budowę grobowca (trwającą 38 lat) zaczęto jeszcze za życia cesarza Qin Shi Huang Di. W pracach uczestniczyło prawdopodobnie 700 tysięcy robotników. Powstał monument – przypuszcza się, że jego powierzchnia zajmuje 56 kilometrów kwadratowych - wykonany zgodnie z zasadami tradycji, jako diagram świata na osi północ – południe, pośrodku kurhan w kształcie piramidy, symbol góry świata i osi świata, wokół której wszystko się obraca.W pierwszym pokładzie znalezisk, na głębokości 3-7 m, w korytarzach szerokich na trzy metry, odkryto żołnierzy zwróconych na wschód, w szyku wojennym.
           Są wśród nich wojownicy na koniach, łucznicy, kusznicy, żołnierze trzymający miecze, piki. Ponadto kawalkada 35 koni ciągnących wyrzeźbione w drewnie rydwany.W 1976 r. w drugim pokładzie znalezisk odkryto blisko tysiąc posągów, a w trzecim około siedemdziesiąt figur. Każda znaleziona figura jest inna. Zarówno twarze, budowa ciała, czy uzbrojenie wykonano bardzo precyzyjnie. Żołnierzy charakteryzują indywidualne postawy, rysy twarzy, wysoko upięte włosy, stopnie i funkcje – od generała do klęczącego łucznika. Malowane postacie, ukryte pod ziemią ponad dwa tysiące lat, straciły barwy po wydobyciu pod wpływem zewnętrznych warunków atmosferycznych.
           Odkrycie mauzoleum z niezwykłą armią terakotową zostało w roku 1987 umieszczone na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i uznane za ósmy cud świata. W 1994 roku otwarte zostało w Xian Muzeum Armii Terakotowej, w którym wykopaliska (ze znalezionych blisko 8 tysięcy żołnierzy odsłonięto około 2 tys.) można oglądać w trzech pawilonach.
 
 
         Wystawa chińskiej armii terakotowej w Muzeum Chełmskim w Chełmie, zaaranżowana na parterze budynku przy ul. Lubelskiej 55, jest czynna do 15 marca 2009 r.:
poniedziałek – piątek 9.00 - 20.00
sobota-niedziela 12.00 – 18.00
 
Rezerwacja telefoniczna zwiedzania grupowego: 082 565 26 93, fax 082 564 05 70.
 
Ceny biletów:
  • normalny - 8 zł
  • ulgowy - 4 zł
  • rodzinny (rodzice + dzieci) - 15 zł
  • grupowy szkolny (min. 15 osób) – 3 zł od osoby
  • grupowy dla dorosłych (min. 15 osób) – 6 zł od osoby
  • bezpłatny dla dzieci do lat 6 oraz osób niepełnosprawnych.
 

Patronami honorowymi wystawy „Chińska Armia Terakotowa Cesarza Qin” w Muzeum Chełmskim są: Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Polsko-Chińska Izba Gospodarcza oraz Prezydent Miasta Chełm.Patronat medialny objęli: TVP3 Lublin, Radio Lublin, Radio Bon Ton.