Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2009 » Koncerty » Gdy jedna łza. Recital pieśni i piosenek żydowskich.

Gdy jedna łza. Recital pieśni i piosenek żydowskich.
Chełmskie Towarzystwo Muzyczne i Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie zapraszają na koncert: 28.11.2009 r., muzeum ul. Św. Mikołaja 4.
Wykonawcy: Izabella Tarasiuk – mezzosopran, Małgorzata Feldgebel – skrzypce Mirosław Feldgebel – fortepian, harfa. Koncert poprowadzi Andrzej Kozłowski.
Pieśni wykonywane są w języku jidisch i polskim. Przygotowane zostały pod muzyczną opieką Leopolda Kozłowskiego, znanego w świecie ostatniego, autentycznego klezmera Galicji.
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Po odbiór miejscówek zapraszamy do muzeum – ul. Św. Mikołaja 4, w dni powszednie w godz. 10.00 – 15.00.
Rezerwacji można dokonać również telefonicznie, nr tel. (082) 565 59 58.

Izabella Tarasiuk – w 1989 roku otrzymała dyplom Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu w klasie fortepianu. Następnie studiowała na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła w 1996 roku. W latach 1989 – 1996 występowała gościnnie w Teatrze Wielkim i Teatrze OBOK w Poznaniu oraz Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Brała także udział w programach muzycznych realizowanych przez Telewizję Polską. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, między innymi pod kierunkiem R. Karczykowskiego, E. Mathis, H. Blaschke i T. Żylis-Gary. W latach 1996 – 1998 kontynuowała studia w Niemczech w Hochschule für Musik und Theater w Monachium w klasie śpiewu solowego prof. D. Evangelatos oraz w Opernschule pod kierunkiem prof. R. Velte.
W Prinzregententheater w Monachium występowała w przedstawieniach: Albert Hering B. Brittena, Jaś i Małgosia E. Humperdincka, Wesołe kumoszki z Windsoru O. Nicolai. W 1997 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 1999 – 2002 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie występowała między innymi w rolach:

* Carmen – Carmen – Georges Bizet
* Magdalena – Rigoletto – Giuseppe Verdi
* Jadwiga – Straszny dwór – Stanisław Moniuszko

W czerwcu 2000 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi śpiewała gościnnie partię Nefretete w polskim prawykonaniu Echnatona Ph. Glassa. W tym samym roku występowała obok Kałudi Kałudowa i innych światowej sławy artystów na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Koncertuje w kraju i za granicą. Śpiewała na wielu koncertach prowadzonych między innymi przez Bogusława Kaczyńskiego i Wiesława Ochmana. Często brała udział w koncertach organizowanych w Sali Kongresowej w Warszawie. Od 2002 roku jest solistką i aktorką Teatru Muzycznego w Poznaniu.

 

 

Małgorzata Feldgebel - jest absolwentką klasy skrzypiec Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Już w czasie studiów współpracowała z zespołem Capella Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej oraz przez kilka lat pełniła funkcję koncertmistrza Płockiej Orkiestry Kameralnej. Od kilku lat specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych, między innymi na skrzypcach barokowych, klasycznych i fideli. Artystka jest członkiem wielu zespołów instrumentalnych – Ars Nova, Mercurius, Orkiestra I Rzeczypospolitej. Współpracowała także z zespołami: Dekameron, Concerto Polacco, Orkiestrą Barokową Warszawskiej Opery Kameralnej oraz wieloma wybitnymi solistami – Andrzej Hiolski, Jadwiga Rappé, Artur Stefanowicz.
Z zespołami, z którymi współpracowała nagrała kilkanaście płyt. Jedna z nich – Melodie na Psałterz Mikołaja Gomółki (Ars Nova i Il Canto) została wyróżniona nagrodą Fryderyk '96.
Małgorzata Feldgebel jest laureatką I nagrody Konkursu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie zorganizowanym przez II Program Polskiego Radia i Polskie Towarzystwo Muzyki Dawnej w 1998 roku. Brała udział w wielu prestiżowych koncertach, między innymi w takich salach jak: Filharmonia Norodowa, Studio im. Witolda Lutosławskieg w Warszawie, Wiener Musikverein, Vredenburgsaal w Utrechcie oraz najważniejszych festiwalach międzynarodowych, między innymi: Holland Festival, Berliner Festwochen, Musicora w Paryżu, Europalia w Belgii.

 

 

Mirosław Feldgebel - absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, studiował także na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Partnerował wielu najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m. in. I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri).
Od wielu lat zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie (szef artystyczny zespołu Mercurius), na harfach średniowiecznych i renesansowych (współpraca z zespołem Ars Nova) oraz na pianoforte.
Mirosław Feldgebel występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki (m. in. w Sali Pleyela w Paryżu, Wiener Musikverein, Vredenburgsaal w Utrechcie, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie).
Uczestniczył w obchodach 150 rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m. in. Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Warszawska Jesień, Ukraina i Świat Baroku w Kijowie, Międzynarodowy Śląski Festiwal Muzyczny pod patronatem Kurta Masura, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych w Ŝiauliai na Litwie, Holland Festival.
Jako jeden z niewielu pianistów polskich miał zaszczyt koncertować na zabytkowym fortepianie Pleyel z roku 1860 w koncercie poświęconym pamięci Fryderyka Chopina, odbywającym się w ramach IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim
w Warszawie.
W październiku 2004 roku wraz ze skrzypaczką Katarzyną Dudą występował z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku, a w marcu 2005 roku w sali słynnej Concertgebouw w Amsterdamie. Koncerty te zostały owacyjnie przyjęte przez publiczność oraz otrzymały bardzo pochlebne recenzje.
        Od 2006 roku prowadzi autorskie projekty w Warszawskiej Operze Kameralnej.

 

FOTOALBUM KONCERTU