Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2011 » Wystawy czasowe » Thank you Andy

Thank you Andy
ul. Lubelska 55, Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie
Wystawa czynna od 15 kwietnia od 30 maja 2011 r.


Po raz pierwszy – w blisko czterdziestoletniej historii Galerii 72 – pokazana zostanie twórczość artysty urodzonego w Chełmie, którego młodzieńcza wrażliwość estetyczna – jak sam to podkreśla – kształtowała się w oparciu o prezentacje w miejscu, do którego sam został teraz zaproszony. Z tej okazji artysta przygotował specjalny zestaw prac, z których część będzie miała pokaz premierowy.


Tytuł wystawy „Thank you Andy” odnosi się do dyskursu, jaki młody twórca prowadzi z najwybitniejszą i najbardziej rozpoznawalną postacią amerykańskiego pop-artu – Andy Warholem (1928-1987). Autor – obok realizowanego od 2005 roku cyklu graficznego „Squadniki” – przedstawi prace najnowsze, w których zdradza inspiracje sztuką i ideologią króla pop-artu.
Na wzór swego mistrza i przewodnika duchowego, Barczyk w swojej sztuce odnosi się do świata stanowiącego jego bezpośrednie otoczenie. W swoim credo artystycznym podkreśla: „Moje grafiki prowadzą dialog z tym co mnie otacza, a ich formę zawsze określa przekaz. W tym przekazie grafika ma być prawdziwa i aktualna, a nie estetyzująca”. Z repertuaru technik graficznych artysta wybrał drzeworyt, linoryt, litografię oraz grafikę komputerową.


Tomasz Barczyk urodził się w 1975 roku w Chełmie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Wypukłodruku prof. Józefa Słobosza. Uhonorowany Medalem Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny. Od 2002 roku pracuje w macierzystej uczelni na kierunku grafiki w Pracowni Litografii. Doktor sztuki. W swojej niedługiej karierze został kilkakrotnie nagrodzony i wyróżniony na krajowych i międzynarodowych konkursach, salonach i przeglądach graficznych, m. in.: wyróżnienie na Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2009; Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Bunkier Sztuki, Kraków 2009; 3 nagroda na Gdyńskim Przeglądzie Grafiki – Sport
w grafice, Gdynia 2009; 1 nagroda - International Design Contest, USA; 3 nagroda – International Small Engraving Salon, Florean Museum, Rumunia.


Pokaz w Galerii 72 będzie szóstą z kolei indywidualną wystawą w jego w dorobku. Artysta ma na swoim koncie udział w ponad 60 wystawach (w tym ponad 30 międzynarodowych) w Polsce i za granicą.
(opracowała Jadwiga Barczyńska)

 

FOTOALBUM WYSTAWY