Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2009 » Koncerty » Trio Scatovitz

Trio Scatovitz
17.10.2009 r. (sobota), godz. 18.00, muzeum ul. Św. Mikołaja 4.

 


Koncert przygotowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, organizowanego od 1991 roku i będącego największym cyklicznym przedsięwzięciem promocyjnym w Polsce. Odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. Kolejne edycje Festiwalu uzyskały wysoką ocenę środowisk profesjonalnych.
Wykonawcami koncertu w Chełmie są: Trio Scatovitz oraz soliści - Bartosz Pacan – klarnet, Łukasz Jaworski – akoredeon.
Trio Scatovitz w składzie: Piotr Mesjasz, Marcin Maślak, Emilia Szeruga, powstało
w 2007 roku z inicjatywy jego członków w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie jest prowadzone po kierunkiem dr. Marka Nosala. Zespół liczący zaledwie 2 lata ma na swoim koncie kilkanaście koncertów na terenie Śląska, recital na Międzynarodowych Spotkaniach Gitarowych w Sanoku 2009, koncerty podczas Lubuskiego festiwalu gitarowego w Międzyrzeczu 2009. Trio zdobyło III nagrodę na Międzynarodowym konkursie gitary klasycznej w Olsztynie (2008) w kategorii zespołów gitarowych, oraz II nagrodę na tym samym konkursie w roku 2009.

Bartosz Pacan (ur. 1985 r.) - naukę gry na klarnecie rozpoczął w wieku 11 lat. W roku 1996 wstąpił do Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie, do klasy klarnetu mgr. Włodzimierza Gołębiowskiego. Po ukończeniu dyplomu został przyjęty do Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, do klasy klarnetu prof. Andrzeja Janickiego, którą ukończył z wyróżnieniem w czerwcu 2009 roku. W trakcie studiów doskonalił swój warsztat uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Piotra Szymyślika, Arnaud Leroy, Valtera Vitka, Jiri Hlavaca, Nicholasa Coxa, Davida Krakauera. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych: 2007 r. - II miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, 2008 r. - został finalistą XV Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego „Ciudad de dos hermanas”
w Sewilli, laureat II nagrody IV Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego
w Szczecinie. W 2009 roku zdobywca I nagrody na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim oraz I miejsca na XIV Akademickim Konkursie Klarnetowym im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Ponadto uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in: w „Festiwalu Muzyki Pawła Szymańskiego”, oraz III Festiwalu Prawykonań z Orkiestrą Kameralną „AUKSO” pod dyrekcją Marka Mosia. Wraz z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Arturo Tamajo, w festiwalu "Warszawska Jesień".
W październiku 2008 roku brał udział w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych zorganizowanym przez Instytucje Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia. W sierpniu 2009 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu "Clarinet Fest", który odbył się w Porto, wykonując Koncert Klarnetowy Karola Kurpińskiego z orkiestrą.Łukasz Jaworski – student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach, w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury i asystenta Piotra Chołołowicza. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, gdzie kształcił się pod kierunkiem Piotra Biazika i Ewy Grabowskiej. Brał udział w międzynarodowych i krajowych konkursach muzyki akordeonowej, na których zajmował czołowe miejsca: Międzynarodowy Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej – „Konfrontacje” Częstochowa 2005 (wyróżnienie
w kat. solo, wyróżnienie w kat. kameralnej), 2007 (III miejsce w kat. solowej, III miejsce w kat. kameralnej), Harmonia Viva – Wrocław 2005 (I miejsce w kat. kameralnej), 2007 (III miejsce w kat. solo), 2008 (II miejsce w kat. solo), Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej Przemyśl 2006 (wyróżnienie w kat. muzyki rozrywkowej), Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe Sanok 2006 (wyróżnienie w kat. kameralnej), Międzynarodowy Konkurs Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej Giżycko 2008 (II miejsce w kat. kameralnej) 2009 (II miejsce w kat. solowej). Współpracował m.in. z Orkiestrą Opery Krakowskiej na stanowisku solisty, z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, dla którego skomponował muzykę do spektakli teatralnych. Jako solista współpracował również z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, biorąc udział w koncertach 10 marca 2006 r. Obecnie gra w trio akordeonowym Ars Harmonica, jednym z bardziej znanych zespołów akordeonowych w Polsce.

 W programie koncertu:
w wykonaniu Trio Scatovitz:
Antonio Diabelli – Trio in Fa maggiore:
            I andante, allegro moderato
            II menuet
            III rondo
Marcin Maślak - Fantazja marionetki
            Czarodziejski zegar
Izaac Albeniz - Bercerouse
John Duarte – Three pieces for three guitars:
            I Marche
            II Spining Song
            III Alla Turca
Paulo Bellinati: Baiao de Gude

Łukasz Jaworski - akordeon:
W. Zubicki – Omagio ad A. Piazzolla
C. Corea – Spain

Bartosz Pacan - klarnet:
B. Kovac – Hommage a J. S. Bach
B. Kovac – Hommage a A. Chaczaturian

Duet Łukasz Jaworski, Bartosz Pacan:
W. Siemionow – Suita bułgarska
R. Galliano – Tango pour Claude
Serbski taniec ludowy – Jovano jovanke
Melodia ludowa – Balkan dance

 

FOTOALBUM KONCERTU